Yalan Dolan

Veronica Raimo

Aşırı endişeli, her şeye müdahil bir anne, mimari ve temizlik takıntısı olan bir baba ve ailenin dâhisi ağabey arasında kalan Vero, can sıkıntısını alt etmek ve akıl sağlığını korumak için kitaplara sığınır, hikâyeler yazmaya başlar.

Kurnaz ve zeki Vero, el yordamıyla özgürlüğü ve hayatı öğrenirken Roma sokaklarından Berlin’e uzanır, sadık arkadaşlar edinir, sonu gelmeyen ilişkiler kurar; ancak ne kadar uzaklaşırsa uzaklaşsın her yol onu ailesine geri götürür. Nihayetinde kendi varoluş hikâyesi boyunca unutulmaz çakıl taşları saçarak özgürce ilerler.

Bu komik olduğu kadar acımasız romanda Veronica Raimo, absürt, sevgi dolu ve travmatik bir yetişkinliğe geçiş hikâyesi anlatıyor. Günümüzün genç özgür kadını, Raimo’nun esprili, yakıcı ve muhteşem sesiyle parlıyor.

Kitap Adı: Yalan Dolan
Yazar: Veronica Raimo
Çevirmen: Eren Cendey
ISBN: 978-625-94467-0-7
Detay: 167 sayfa, 13*19,5 cm
Tür: Edebiyat

“Anılarımızın çoğu biz farkına varmadan terk eder belleğimizi; geri kalanları biz yeniden doldururuz, çevreye saçarız, şevkle abartırız, kapı kapı dolaşan seyyar satıcılar gibi methederiz, hikâyemize kulak verecek birini ararız. İndirimli, yarı fiyatına.”

“Ne zaman kendimi küçücük bir odaya, kuralları olan bir oyuna hapsolmuş hissetsem kaçmaya yeltenmek yerine odanın ve kuralların mantığını alaşağı ettim. Gerçek olmayan şeyler hayal etmekten, söylemekten, kışkırtmaktan kendimi kandırıncaya kadar vazgeçmedim.”

Ağabeyim ayda birkaç kez ölür.
Arayıp kayıp haberini veren de annem olur.
“Ağabeyin telefonuma yanıt vermiyor” der bir nefeste.
Annemin inancına göre telefon bizim yeryüzündeki varlığımızın kanıtı ve eğer gelen aramaya yanıt vermiyorsak ölmüşüz demektir.

Annem aşırı endişeliydi, babamın da incelikli bir paranoyası vardı.

Ve aslında hayatım boyunca yaptığım şey buydu. Ne zaman kendimi küçücük bir odaya, kuralları olan bir oyuna hapsolmuş hissetsem kaçmaya yeltenmek yerine odanın ve kuralların mantığını alaşağı ettim. Gerçek olmayan şeyler hayal etmekten, söylemekten, kışkırtmaktan kendimi kandırıncaya kadar vazgeçmedim. Atılan zarın daima beş geleceğine ikna olsam da bu asla işe yaramadı.

Hayatımın ilk gerçek vedası söz konusuydu. Doğruyu söylemem gerekirse, birlikte olduğumuz ilk andan itibaren o veda anını zihnimde nakış gibi işlemiştim; daha doğrusu, sırf veda etmek için onunla çıkmıştım. Kısa süre sonra ayrılacağımız fikri, yeni bir dert aramama gerek duymadan oyalanmama yetecek bir hüzne bulayacaktı beni.

Mahremiyet annemin ciddiyetle mücadele ettiği bir kavramdı. Öte yandan evimizde anahtarla kilitlenebilen bir kapı yoktu. Ben ve ağabeyim telefonda konuşurken arkamıza dikilir, bize yanıtlar fısıldardı ve bu alışkanlığını yıllar içinde de yitirmedi; şimdi de olur da onun yanında cep telefonuyla konuşmam gerekirse, bu hele de bir iş görüşmesiyse, katkısını sunmaktan mutluluk duyuyor.

Gelecek için kurduğum hayaller tamamen boştu. Boş hayaller genellikle kendi kendini kandırmaya yarar ama ben başkalarını kandırmak istiyordum. … Daima sahte ve yüzeysel bir hırsım oldu. Bir hayali uzun süre beslemek, bir bostan ekip biçmek kadar sıkıcıdır.

Ailemdeki herkes kişisel çıkarı için anıları sabote eder. Her zaman gerçeğe kendi yorumumuzu katma yollarını arar, gerekirse manipüle ederiz. Kimi zaman gerçeği baltalarken kendimize bir şüphe payı, olayların doğruluğunu belirleyebilecek ince bir açıklık bıraksak da genellikle tersi olur: Başlangıçtaki yalanımızı ya da yalana yol açan esas olayı tamamen unuturuz.

Anılarımızın çoğu biz farkına varmadan terk eder belleğimizi; geri kalanları biz yeniden doldururuz, çevreye saçarız, şevkle abartırız, kapı kapı dolaşan seyyar satıcılar gibi methederiz, hikâyemize kulak verecek birini ararız. İndirimli, yarı fiyatına.

Bellek benim için küçükken oynadığım o zar oyunu gibi; Asıl olan nafile mi, hileli mi olduğuna karar verme meselesi.

Kitaptan bir bölümü okumak için lütfen tıklayınız.

“Alaycı bir mizah... gerçek ile kurmaca arasında neşeli bir dans gösterisi.” — The Guardian

"Zeki ve komik…. Genç bir kadının keskin ve hassas bir büyüme hikayesi." — Marie Claire

“Veronica'nın kendine özgü tarzı hiç komik olmayan şeylere değinirken bile çok komik. Raimo kimlik ve hafıza arasında büyüleyici bir etkileşim gizliyor.” — Booklist

Basın bülteninin tamamı için tıklayınız.

Yazarın hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Çevirmen hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İtalyan edebiyatının genç ve ödüllü seslerinden Veronica Raimo’dan, sözünü sakınmayan, gülünç ve bir o kadar da aykırı bir büyüme ve özgürleşme hikâyesi.

Kaygı bozukluğu yaşayan aşırı kontrolcü bir anne, takıntılı işkolik bir baba, ailenin dâhisi ağabey ve hepsinin ortasında Veroʼnun sorunlu yaşamı: Roma ve Berlin sokaklarında sürtmeler, sıkıntılı sevgililer, yazma tutkusu ve toplumda bir kadın olmanın dayattığı kalın kırılgan duvarlar...

Yalan Dolan, kurmaca ile otobiyografinin sınırlarının birbirine karıştığı bir anlatı, kalabalık ortasında atılan müstehzi bir kahkaha.

Amazon için tıklayınız.

D&R için tıklayınız.

Kitapyurdu için tıklayınız.

İdefix için tıklayınız.

BKM için tıklayınız.

Kitapevleri için: Ana Kitap Satış Dağıtım (siparis@anakitabevi.com.tr)